Projektas „Maisto kelias“ naujienomis iš dvaro virtuvės dalinsis su visa Lietuva

Birželio 26-ąją startuojantis televizijos projektas „Maisto kelias“ Zyplių dvaro virtuvėje lankosi jau antrą kartą. Nauji laidos vedėjai – humoro jausmo nestokojantys, egzotinius kraštus kartu išmaišę bičiuliai Audrius Bružas ir Leonardas Pobedonoscevas. Dėl pasaulį sukausčiusios COVID-19 pandemijos kelionės į svečias šalis vis dar rizikingos, tačiau nuotykių troškimas žinomam keliautojų duetui – dar didesnis nei kada nors anksčiau. Šią vasarą jie ketina apkeliauti visą Lietuvą, o vienu iš įdomiausių taškų Zanavykų krašte pasirinko Zyplių dvaro ansamblį.

„Pas mus telpa viskas: nuo svetingos zanavykiškos virtuvės iki dvaro prabangos,“ – sako čia įsikūrusiam viešbučiui ir restoranui vadovaujanti Jolita Briedė pristatydama platų paslaugų spektrą. Ji svečiams aprodė dar ne taip seniai atidarytą viešbutį „Zyplių dvaro oficina“, kuriame į darnią visumą susilieja paveldas bei modernus 4 žvaigždučių viešbučio komfortas. Išmani viešbučio valdymo sistema ne tik suteikia svečiui galimybę atvykti sau patogiu laiku, bet ir leidžia išvengti žmogiškojo kontakto. Aukščiausius saugumo reikalavimus užtikrina tarptautinis „Safe & clean” sertifikatas.

„Dvarininkai buvo labai kosmopolitiški. Jie daug keliavo, išmanė Europos kultūrą bei madas. Ir viską vežė namo: daiktus, augalus, prieskonius, ypač idėjas. Kuchmistras taip pat buvo kilmingas, dažnai užsienietis, garbingas dvaro pareigūnas. Šiandien sakytume „virtuvės šefas“,“ – paaiškino svečiams už restorano „Kuchmistrai“ virtuvę jau 4 metus atsakingas Artūras Rakauskas. Pasak jo, keliavo ir receptai, tik ne tokie detalūs, kaip dabar – produktų proporcijas reikia tiesiog jausti. Tame ir slypi meistriškumas. Būtent ši filosofija ir lydi jį kūrybiniame procese. Štai išskirtinai vasaros sezonui skirta šaltoji sriuba – žalibarščiai su žarijose kepta bulve senaisiais laikais dar nebuvo rožinė, o barščiai buvo laukinis augalas. Ragaujant nustebins atpažįstamų ingredientų balansas, turtinga tekstūra.

Pristatydamas ropių kugelį su kastiniu kuchmistras pasakoja, kad pavadinimas „kugel“ išliko iki šių dienų, kad tradiciška kepti jį apvaliose formose. Tačiau visai neįprastai skamba, kad iš pradžių jis nebuvo gaminamas iš bulvių. Svečiai buvo nustebinti tokiu istoriniu šuoliu griaunančiu stereotipą, jog lietuviai nuo seno – bulvinių patiekalų mėgėjai. Maža to, kuchmistras atskleidė, kad ir gamybos procesas yra kuo artimesnis senoviškam: kepant moderniame „Josper“ griliuje išgaunamas atviros ugnies efektas.

Dar labiau istorija kvepia į naują meniu įtrauktas elnienos nugarinės kepsnys su kadagio uogų padažu, svieste keptais obuoliais, kaparėliais ir pastarnokais. Manoma, kad žvėriena ant lietuvių didikų stalo sugrįžo XIX a. žymaus Abiejų Tautų Respublikos kuchmistro Janas Szyttlerio receptų dėka. Vienas jų ir įkvėpė A. Rakauską sukurti patiekalą artimą ekravagantiškam minėto autoriaus receptui, kaip paruošti lokio leteną. Pasak Zyplių dvaro virtuvės šefo, skoniu būtent taip paruošta elniena turėtų būti panaši į lokio mėsą.

Naujausias meniu desertas tiesiog ištirpdė svečių širdis, o Leonardas Pobedonoscevas prisipažino, kad pietauti verta jau vien dėl deserto. Kavos likeryje mirkytas biskvitas gardintas vaniliniu kastiniu su kardamonų padažu ir šviežiomis uogomis tai aliuzija į kavos gėrimo ritualus, kurie dvare reiškė ypatingą prabangą ir buvo ko ne socialinis reiškinys – proga susitikimams, reikšmingiems ryšiams megzti.

„Dažnai pamirštame valgyti lėtai, gražiai paserviruoti patiekalus, pasimėgauti jų kvapu… Reikia įjungti visas jusles. Taip ir sveikiau, ir įdomiau. Pavalgyti galite bet kur, o mes siūlome patirti šį tą naujo, daugiau sužinoti apie savo kraštą, pasimėgauti laiku kartu ir rasti įkvėpimo eksperimentams savo virtuvėje,“ – sako Jolita Briedė. Ji džiaugiasi, kad dabar Zyplių dvaro ansamblyje jau yra kur apsistoti. Mat, vis daugiau svečių ieško įspūdžių pilnos dienos, kiti mielai po kraštą keliauja ir dvi, o dabar pasitaiko ir darbostogas užmiesčio dvare pasirenkančiųjų.

„Augame iš smalsumo. Atsakingai ir su pagarba paveldui. Kuo labiau gilinamės į dvaro kultūrą, tuo labiau norisi svečius priartinti prie to, koks čia galėjo būti gyvenimas, koks jausmas būti dvaro svečiu. Kai diena prasideda karališkais pusryčiais, kuriuos gali užsisakyti nors ir į lovą, geriau supranti, kas tos poniškos privilegijos,“ – pasakoja abiejų projektų iniciatorius Arūnas Tarnauskas. Pasak jo, sėkmingai objekto veiklai neužtenka pačiam vienam degti idėja. Reikia darbščios, kūrybiškos komandos, drąsos investuoti ir bendradarbiavimo su aplinka. Pastarąjį vis stengimąsi stiprinti. Artimiausias toks projektas – „Beatričės vasaros“ festivalio koncertai Zyplių dvaro ansamblyje birželio 13, liepos 23 ir, baigiamasis, rugpjūčio 22 d.

Laidą žiūrėkite liepos 10 d. 9.30 val. per TV3!

UAB „Kuchmistrai“ info